Είμαστε στην πολύ ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε ότι το logo που πρότεινε το σχολείο μας για το eTwinning έργο “AI-lympics” αναδείχθηκε ως το καλύτερο στην ανοικτή ευρωπαϊκή ψηφοφορία! Συγκεκριμένα, υπήρξαν 22 υποψηφιότητες από επτά διαφορετικές χώρες (Ελλάδα, Τουρκία, Ιταλία, Ισπανία, Πορτογαλία, Γαλλία, και Λιθουανία), ψήφισαν 2381 άτομα και το Βαρβάκειο Πρότυπο Γυμνάσιο απέσπασε την 1η θέση με 896 ψήφους και ποσοστό 37,6%! Θερμά συγχαρητήρια στη δημιουργό του έργου Αθηνά Ιντζέ (Β2) και σε όλους τους μαθητές και μαθήτριες της Β´ και Γ´ τάξης που συνέβαλλαν σε αυτό το αποτέλεσμα, με πολλαπλούς τρόπους (δημιούργησαν logo, σχολίασαν με εύστοχες παρατηρήσεις, αξιολόγησαν τα υποψήφια logo -ήταν συνολικά 68- και συμμετείχαν στην online ψηφοφορία). Οι μαθητές και μαθήτριες της Β΄ Γυμνασίου που συμμετείχαν στο πρόγραμμα eTwinning AI-lympics συνέθεσαν, στο μάθημα της Πληροφορικής, πάνω από 60 logo για τις ανάγκες του προγράμματος. Μεταξύ αυτών, οι μαθητές της Β και Γ τάξης επέλεξαν εκείνο της Αθηνάς Ιντζέ (Β2) για να εκπροσωπήσει το Βαρβάκειο Πρότυπο Γυμνάσιο στην ανοιχτή ψηφοφορία του καλύτερου logo μεταξύ όλων των συνεργαζόμενων σχολείων. Για την τελική έκδοση του logo μας, συμβουλευτήκαμε την καθηγήτρια Καλλιτεχνικών κ. Στεφανίδη.

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες του έργου : Δαργέντα Λένα, Κοντοπίδη Ευαγγελία, Μουντάκη Αργυρώ.